Hírek : Mimi Johnny Deppről |
Mimi Johnny Deppről
Ibolya 2004.07.20. 21:02
A síró ember
(The Man Who Cried)
Színes, feliratos amerikai játékfilm, 2000, 97 perc
Főszereplők: Christina Ricci, Cate Blanchett, Johnny Depp, John Turturro
Rendezte: Sally Potter
Universal Films, Studio Canal
Best Hollywood Kft.
VHS-Premier: 2002. 05. 09.
Fegelét, a zsidó kislányt nagyanyja menti ki a húszas évek Oroszországának egyik kis falujából a pogromok elől. Amerikába készülő szeretett apjától elszakadva a kislány egy hajóra kerül, mely Angliában köt ki. Az angol hatóságok Fegelét egy keresztény családnál helyezik el. Új nevet is kap, ezentúl Suzie-nak hívják. Az utazás és a szeretteitől való elválás megviseli a kislányt, s úgy tűnik, elvesztette a hangját. Egy tanár meghallja, amint Suzie csendesen énekelget magának valami héber nyelvű dalt, s úgy dönt, megtanít neki néhány angol zsoltárt, egyben megtiltja, hogy héberül daloljon. Így kezdődik a leányka erőszakos asszimilációja, elveszíti a saját nyelvét, de megtalálja énekhangját. Tíz évvel később Suzie már elég idős ahhoz, hogy elhagyja mostoha családját, mivel meg akarja találni az apját. De ahhoz, hogy Amerikába utazhasson, pénzt kell keresnie. Meghallgatásra jelentkezik egy kórusnál, s végül a kellemesen dekadens szélsőségekkel teli Párizsban köt ki. Itt találkozik egy fiatal orosz nővel, akivel összebarátkozik. Azonban kitör a háború és megkezdődik a menekülés, miközben Suzie-t megérinti a szerelem is. De ahhoz, hogy életben maradjon, és megtalálja apját, át kell kelnie hajóval az Atlanti-óceánon…
INFÓ
|
| Amikor Sally Potter készen állt A síró férfi forgatókönyvével, rendezőként elkezdett tűnődni a szereposztásról. Bár határozott elképzelése volt, számos európai és amerikai színészt megnézett, aztán visszatért eredeti választásához. Suzie központi szerepére olyan színésznőt keresett, aki kevés szóval képes közvetíteni az érzelmeket. Christina Ricci ideálisnak tűnt ehhez.
Christina Ricci: - Sally nagyon vizuális rendező, aki a karakterek érzelmeivel is törődik. Suzie főleg szemlélő és nagyon kevés szövege van. Ez nagyon illett hozzám, mivel szívesebben fejezek ki érzelmeket szavak nélkül.
Cate Blanchett: - Az tetszett Sally történetében, hogy a filmben szerepelnek párhuzamos életutak, melyek nem feltétlenül keresztezik egymást. Például Johnny Depp és én együtt vagyunk egy helyszínen, de mozibeli életünk során nem kerülünk kapcsolatba egymással. Az összes karakter túlélő, mindannyian kiszorulnak valahonnan, a film arról szól, hogyan vészelik át ezt. Sally főleg képmásokon keresztül eleveníti meg a sztorit, az ő imázsai ikonszerűek, erőteljesek. Rendezőként teremtett egy nyugodt helyet, ahol szereplői elehetnek a második világháború előtti Párizsban, itt énekesek, cigányok, művészek, táncosok gyűlnek össze egy időtlen helyen. Lola szerepében azt szeretem, hogy álarcot ölt, majd leveti azt, egyfajta katalizátor, aki beszél, amikor felbukkan, s akkor sem tartja a száját, amikor távozik.
Johnny Depp: Engem az érdekelt a történetben, ami a figurák szívében és agyában zajlik, a szavak mögött. Fel akartam fedezni, min mentek keresztül a cigányok a második világháborúban, legalább olyan módon, mint Amerika őslakosai, akiket kitaszítottak, elküldtek mindenhonnan, ahol le akartak telepedni. A cigányok sorsa hasonló volt, a nép majdnem teljesen kihalt azok után, amiken a náci időkben keresztülmentek. Tetszett nekem, hogy Cesar sztoikus figura, aki majdnem mindig képes uralkodni az érzelmein. Sally tudta, hogyan segítsen át azokon a jeleneteken, amikor keveset beszélek, és érzelmeimet vagy gondolataimat testbeszéddel vagy a puszta létemmel kell kifejeznem. Ez pedig nagy kihívás a színész számára.
John Turturro: - Sally forgatókönyve szívmelengető történetet mesél el, egy lányét, aki az apját keresi. A sztori számomra zenei kalandot jelentett, úgy nőttem fel, hogy operákat hallgattam. Az általam megformált Dante a muzsikán keresztül a szépséget keresi, és ahelyett, hogy elhagyná a megszállt várost, úgy dönt, hogy átáll a másik oldalra, s ezzel elintézettnek véli saját ügyeit
|